Zavádí se poplatek za nepojištěná vozidla
25. 10. 2017

Zavádí se poplatek za nepojištěná vozidla

V minulosti zrušená povinnost poplatku v případě, že majitel vozu nemá uzavřené povinné ručení, se znovu vrací do hry. Tento příspěvek znovu poputuje do garančního fondu ČKP (České kanceláře pojistitelů).

Ačkoli se opatření již jednou rušilo, vzhledem k níže uvedeným skutečnostem se znovu zavádí. Jeho absence se totiž ukazuje jako poměrně zásadní.

 

Statistiky nepojištěných vozidel

Výše poplatku se bude počítat na základě počtu nepojištěných dní a sazby stanovené Ministerstvem financí podle typu vozidla. V předchozí, dříve zrušené variantě zákona kolísala sazba mezi 50 a 300 Kč. Na osobní vozidla se vztahovala výše do 70 Kč.

Řidiči vozidel bez povinného ručení způsobí podle statistik kolem dva a půl tisíce škod ročně. Finanční škoda šplhá řádově do stovek miliónů korun. V současné době se v ČR podle odhadů ČKP nachází přibližně 130 tisíc nepojištěných aut.

 

Nově a lépe

Výhrady proti zákonu se ve sněmovně týkaly především údajného zneužívání tohoto legislativního nástroje samotnou ČKP, která se s ním měla snažit zacházet tak, aby maximalizovala svůj zisk. Obesílala totiž také adresáty, kteří v inkriminovaném období nebyli majiteli vozidla nebo jej neprovozovali. V roce 2014 se takto postižených lidí zastal Ústavní soud.

Nová podoba zákona upřesňuje, kdo musí mít povinné ručení uzavřené. Doposud se vozidlo bez pojištění nesmělo provozovat na pozemních komunikacích. V novele se již jedná o všechna vozidla zavedená v registru, s výjimkami aut vyřazených, vyvezených, zaniklých nebo odcizených.

 

Praktický dopad znovu zavedeného zákona

Z garančního fondu vyplácí ČKP náhrady škod způsobených vozidly bez platné pojistky. Kancelář se pak snaží takto zaplacené částky vymáhat na vinících. Mnozí z nich však takové částky nejsou schopni uhradit. Jedná se přitom až o 70 procent vymáhaných částek. Jinými slovy, doposud se na vyplácení náhrad podíleli ti, kdo povinnost pojištění svých vozidel splňují.

Strop pro vymáhanou částku má být 300 tisíc korun, na rozdíl od dosavadní praxe, kdy částky dosahují i likvidační výše v řádech milionů korun.

Nový zákon by měl tedy v konečném důsledku pomoci všem zúčastněným stranám - poškozeným, řádně platícím, pojišťovnám, ale měl by ochránit i ty, kteří svou zákonnou povinnost z nějakého důvodu neplní.
Aleš Svoboda
Autor: Aleš Svoboda

Správná rozhodnutí jsou ta dobře informovaná

 

Dobrý den, vážení návštěvníci těchto stránek.

Vítám Vás na stránkách pro lidi, kteří chtějí své finanční záležitosti držet pevně v rukou a orientovat se ve složitém světě financí, pojišťovnictví a investic.

Moje poslání:

Poradenstvím ve financích se zabývám už od roku 2005 a za ta léta jsem dospěl k tomu, že úkolem finančního poradce nesmí být jen prodávat produkty, ale také pomáhat lidem přijímat ta správná rozhodnutí o jejich financích, pomáhat jim bohatnout, aby jejich životy byly za všech okolností jednoduší a dosáhli i na to, o čem si zatím jen sní. Řada lidí i díky mě  už na této cestě je. Jsem specialistou na to, jak nezůstat ve stáří chudý a taky na to, jak neplatit zbytečně moc za to, co už platit musíme.Já a Fincentrum

Již před několika lety jsem svou poradenskou práci spojil se zázemím silné a kvalitní poradenské společnosti Fincentrum.

Oceňuji vysoce kvalitní analytický tým, díky němuž mám dobrý přehled o nabídce trhu ve všech jeho oblastech.

Oceňuji širokou škálu produktových partnerů, se kterými Fincentrum spolupracuje, a ve kterém nechybí snad žádná významnější finanční instituce, díky které mám při tvorbě individuálních řešení opravdu z čeho vybírat.

Oceňuji způsob vedení a komunikace společnosti, který mi přináší klid na práci.

Oceňuji kvalitní značku a prestiž, kterou si získává i díky soutěžím jako je Banka roku.

Oceňuji sílu a bezpečnost zázemí, které tato společnost svým spolupracovníkům poskytuje, protože mi dává jistotu dlouhodobé stability.

Při práci s klientem jsem to já, kdo nese svou kůži na trh, a se zázemím této společnosti se mohu soustředit na kvalitu služeb pro klienta.

 

Pokud jste dočetli až sem, děkuji Vám za vytrvalost. Pokud Vás cokoliv dalšího zajímá, využijte kontaktů na tomto webu, nebo se zaregistrujte k odběru novinek. Rád se s Vámi sejdu osobně u kávy.

Nevynechejte ani Švejkovy videotipy :-)

Stáhněte si zdarma

Jak nenaletět finančním upírům aneb Kde se ztrácejí Vaše peníze...

zpracováním osobních údajů

Stáhněte si zdarma

Jak nenaletět finančním upírům aneb Kde se ztrácejí Vaše peníze...

zpracováním osobních údajů