Zaplaťte daň z nemovitosti bez zbytečné sankce
11. 04. 2018

Zaplaťte daň z nemovitosti bez zbytečné sankce

Vlastníte-li nemovitost přihlášenou k platbě daně z nemovitosti, můžete právě v následujících týdnech objevit ve schránce složenku a výzvu s instrukcemi pro její uhrazení. Od minulého roku zasílá stát tuto výzvu na vyžádání také pomocí e-mailu. Vždy je však důležité ohlídat si datum zaplacení. Po jeho uplynutí jsou totiž neplatiči vystaveni sankcím.

Daň z nemovitých věcí musí rok co rok platit každý, kdo vlastní pozemek či nemovitost, byl-li právoplatným majitelem této nemovitosti před datem 1. ledna 2018.

Ti, kdo se stali majiteli nemovitosti v průběhu minulého roku, se k dani z nemovitosti měli povinnost přihlásit, a to do konce ledna letošního roku. K vyplnění standardního formuláře se hodí přinést ještě výpis z katastru nemovitostí. Povaha zadávaných údajů je totiž dosti podrobná a konkrétní.

Pokud už jste k platbě daně přihlášeni a už jste ji alespoň jednou platili, znovu se přihlašovat nemusíte. To neplatí při změně charakteru nemovitosti. Pokud má taková změna vliv na výpočet příslušné daně, je třeba podat nové přiznání s řádnými náležitostmi.

Výzvy k tomu, aby majitelé nemovitostí dostáli své každoroční daňové povinnosti, se pak rozesílají v průběhu května. Tato daň přitom není zanedbatelná. Například v roce 2016 činila její celková částka zaplacená v ČR více než 10,5 miliardy korun.

 

Od minulého roku chodí informace také elektronickou poštou

Od loňského roku je nově možné obdržet údaje pro zaplacení daně z nemovitých věcí také elektronickou poštou. O tuto variantu je však nutné požádat s dostatečným předstihem.

Lhůta pro žádost o tuto možnost byla do 15. března. Loni ji například využilo přes 56 tisíc daňových poplatníků. Ten, kdo o nový způsob zasílání zažádal později, bude do procesu v rámci nové služby zařazen až napřesrok, tedy pro rok 2019.

 

Jak dodržet lhůtu a vyhnout se pokutě

Ačkoli je termín pro zaplacení daně z nemovitých věcí stanoven na 31. května 2018, v rámci jisté časové tolerance je možné zaplatit ji až do 7. června 2018. Jedná se o lhůtu 5 pracovních dní po ukončení splatnosti.

Ohlídejte si, aby byla platba do tohoto termínu připsána na účet finančního úřadu. V opačném případě začínají hned 8. června 2018 nabíhat úroky z prodlení. V závislosti na právě platné výši repo sazby České národní banky je to 0,05 procenta z výše daně vyměřené na rok za každý den prodlení.

Tato sankce se však nevyměřuje v případě, že nepřesáhne 200 korun. V praxi se tedy v případě nemovitostí běžné výměry sankcí z prodlení až tolik obávat nemusíte. U bytů typických rozměrů, kde se výše daně pohybuje kolem 1000 korun, by se pokuta na výši minimální sankce dostala až po ročním zpoždění. Pokud však obdržíte od finančního úřadu výzvu k jejímu zaplacení, je pro vyhnutí se pokutě třeba včas reagovat a daň neprodleně zaplatit.

 

Příjemce daně z nemovitosti a možnost rozdělení splátek

Daň se platí příslušnému finančnímu v závislosti na typu nemovitosti a její lokalitě. Jde tedy o finanční úřad kraje, v jehož katastru se nachází příslušná obec. Podle typu nemovitosti a obce se vypočítává také samotná výše daně. Samotná obec pak zaplacenou daň získá v celé její výši. Na adrese trvalého bydliště ani na korespondenční adrese plátce daň nezávisí.

Přesáhne-li celková částka daně z nemovitosti 5 tisíc korun, lze ji rozdělit do dvou stejně vysokých splátek. První z nich je nutné uhradit do výše zmíněného 31. května, druhou pak do 30. listopadu 2018.

Pokud jste majitelem nemovitosti a platba daně z nemovitých věcí se na vás vztahuje, ale přesto jste neobdrželi výzvu k jejímu uhrazení, můžete postupovat dvěma způsoby. Buď zaplatit daň podle loňských instrukcí, nebo se spojit s příslušným finančním úřadem, pod který nemovitost spadá. Tam vám výši daně a ostatní důležité informace sdělí. V pokladně finančního úřadu je také možné daň z nemovitých věcí přímo uhradit.
Aleš Svoboda
Autor: Aleš Svoboda

Správná rozhodnutí jsou ta dobře informovaná

 

Dobrý den, vážení návštěvníci těchto stránek.

Vítám Vás na stránkách pro lidi, kteří chtějí své finanční záležitosti držet pevně v rukou a orientovat se ve složitém světě financí, pojišťovnictví a investic.

Moje poslání:

Poradenstvím ve financích se zabývám už od roku 2005 a za ta léta jsem dospěl k tomu, že úkolem finančního poradce nesmí být jen prodávat produkty, ale také pomáhat lidem přijímat ta správná rozhodnutí o jejich financích, pomáhat jim bohatnout, aby jejich životy byly za všech okolností jednoduší a dosáhli i na to, o čem si zatím jen sní. Řada lidí i díky mě  už na této cestě je. Jsem specialistou na to, jak nezůstat ve stáří chudý a taky na to, jak neplatit zbytečně moc za to, co už platit musíme.Já a Fincentrum

Již před několika lety jsem svou poradenskou práci spojil se zázemím silné a kvalitní poradenské společnosti Fincentrum.

Oceňuji vysoce kvalitní analytický tým, díky němuž mám dobrý přehled o nabídce trhu ve všech jeho oblastech.

Oceňuji širokou škálu produktových partnerů, se kterými Fincentrum spolupracuje, a ve kterém nechybí snad žádná významnější finanční instituce, díky které mám při tvorbě individuálních řešení opravdu z čeho vybírat.

Oceňuji způsob vedení a komunikace společnosti, který mi přináší klid na práci.

Oceňuji kvalitní značku a prestiž, kterou si získává i díky soutěžím jako je Banka roku.

Oceňuji sílu a bezpečnost zázemí, které tato společnost svým spolupracovníkům poskytuje, protože mi dává jistotu dlouhodobé stability.

Při práci s klientem jsem to já, kdo nese svou kůži na trh, a se zázemím této společnosti se mohu soustředit na kvalitu služeb pro klienta.

 

Pokud jste dočetli až sem, děkuji Vám za vytrvalost. Pokud Vás cokoliv dalšího zajímá, využijte kontaktů na tomto webu, nebo se zaregistrujte k odběru novinek. Rád se s Vámi sejdu osobně u kávy.

Nevynechejte ani Švejkovy videotipy :-)

Stáhněte si zdarma

Jak nenaletět finančním upírům aneb Kde se ztrácejí Vaše peníze...

zpracováním osobních údajů

Stáhněte si zdarma

Jak nenaletět finančním upírům aneb Kde se ztrácejí Vaše peníze...

zpracováním osobních údajů