Snížení doplatků na léky pro seniory a děti
13. 09. 2017

Snížení doplatků na léky pro seniory a děti

S blížícím se chladnějším obdobím, kdy lidé bývají častěji nemocní, prošlo v průběhu léta senátem snížení doplatků na léky pro děti a důchodce starší 65 let, a to z 2 500 Kč na 1 000 Kč. U důchodců starších 70 let se částka snižuje dokonce na 500 Kč.

 

Léto končí a obyvatele středoevropských států čeká sychravý podzim a mnoho týdnů zimy. Kromě počasí se přidává méně světla akratší dny. Lidé spolu tráví více času v uzavřeném prostoru.

Zejména starší lidé a děti jsou, více než kdy jindy, náchylnější k nejrůznějším sezónním onemocněním. Právě včas tedy přichází senátem v srpnu schválená novela zákona, která snižuje limity doplatků na léky seniorům a dětem.

 

Zvýhodnění doplatků na léky pro sociálně citlivější skupiny

Po schválení senátem podepsal snížení také prezident republiky. Sociálně citlivější skupiny obyvatel budou mít tedy zvýhodněnou spoluúčast na těchto nákladech. Roční finanční dopad tohoto opatření vyjde na necelých půl miliardy korun (konkrétně se jedná o 440 milionů Kč). Novela vstoupí v platnost v lednu následujícího roku.

Do limitu se započítává částka do výše doplatku na nejlevnější léčivý přípravek obsahující stejnou léčivou látku. Nemusí jít tedy nutně o celou výši doplatků, které pacient u lékárníka nechá.

 

Úprava v hrazení očkování

V rámci vládní předlohy upravila sněmovna také úhradu některých očkování. Konkrétně se jedná o očkování seniorů proti pneumokokům a vakcinaci dětí proti papilomavirům.

Senioři mohli doposud bez doplatku využít pouze jeden druh vakcíny proti pneumokokům. Druhý je pak stojí přibližně tisíc korun navíc. Druhý typ vakcíny se ale považuje za šetrnější k pacientovi. Nově bude možné dosáhnout také na tento druhý typ bez doplatku.

U očkování proti papilovirům u dětí se jedná o odlišný typ změny. Doposud na vakcínu bez doplatků dosáhly pouze dívky, nyní se zvýhodnění začíná týkat také chlapců.

 

Kromě doplatků se mění také některé pravomoci praktických lékařů

Přijatá novela zákona rovněž rozšiřuje pravomoci praktických lékařů, a to v oblasti předepisování léků.

V dosavadní podobě zákona musel praktický lékař u některých léčiv poslat pacienta ještě ke specialistovi, sám je předepsat nesměl. Nově už sice tuto možnost má, pacient však přijde o nárok na hrazení příslušné části ceny léku ze zdravotního pojištění.

Aleš Svoboda
Autor: Aleš Svoboda

Správná rozhodnutí jsou ta dobře informovaná

 

Dobrý den, vážení návštěvníci těchto stránek.

Vítám Vás na stránkách pro lidi, kteří chtějí své finanční záležitosti držet pevně v rukou a orientovat se ve složitém světě financí, pojišťovnictví a investic.

Moje poslání:

Poradenstvím ve financích se zabývám už od roku 2005 a za ta léta jsem dospěl k tomu, že úkolem finančního poradce nesmí být jen prodávat produkty, ale také pomáhat lidem přijímat ta správná rozhodnutí o jejich financích, pomáhat jim bohatnout, aby jejich životy byly za všech okolností jednoduší a dosáhli i na to, o čem si zatím jen sní. Řada lidí i díky mě  už na této cestě je. Jsem specialistou na to, jak nezůstat ve stáří chudý a taky na to, jak neplatit zbytečně moc za to, co už platit musíme.Já a Fincentrum

Již před několika lety jsem svou poradenskou práci spojil se zázemím silné a kvalitní poradenské společnosti Fincentrum.

Oceňuji vysoce kvalitní analytický tým, díky němuž mám dobrý přehled o nabídce trhu ve všech jeho oblastech.

Oceňuji širokou škálu produktových partnerů, se kterými Fincentrum spolupracuje, a ve kterém nechybí snad žádná významnější finanční instituce, díky které mám při tvorbě individuálních řešení opravdu z čeho vybírat.

Oceňuji způsob vedení a komunikace společnosti, který mi přináší klid na práci.

Oceňuji kvalitní značku a prestiž, kterou si získává i díky soutěžím jako je Banka roku.

Oceňuji sílu a bezpečnost zázemí, které tato společnost svým spolupracovníkům poskytuje, protože mi dává jistotu dlouhodobé stability.

Při práci s klientem jsem to já, kdo nese svou kůži na trh, a se zázemím této společnosti se mohu soustředit na kvalitu služeb pro klienta.

 

Pokud jste dočetli až sem, děkuji Vám za vytrvalost. Pokud Vás cokoliv dalšího zajímá, využijte kontaktů na tomto webu, nebo se zaregistrujte k odběru novinek. Rád se s Vámi sejdu osobně u kávy.

Nevynechejte ani Švejkovy videotipy :-)

Stáhněte si zdarma

Jak nenaletět finančním upírům aneb Kde se ztrácejí Vaše peníze...

zpracováním osobních údajů

Stáhněte si zdarma

Jak nenaletět finančním upírům aneb Kde se ztrácejí Vaše peníze...

zpracováním osobních údajů