Sílící koruna a její dopad na spotřebitele
31. 01. 2018

Sílící koruna a její dopad na spotřebitele

Česká koruna v poslední době neustále posiluje. Na sklonku ledna 2018 se přehoupla přes pětileté maximum. Vůči euru se dostala na sazbu pod 25,30 Kč/EUR, vůči americkému dolaru pak na 20,26 Kč/USD. Jaké jsou příčiny a jak se tento trend projeví na každodenní ekonomice?

V dubnu 2017, do kdy bankéři uměle udržovali kurz eura nad 27 korunami, byl ukončen kurzový závazek ČNB. Od té doby již česká koruna posílila o 6,8 procenta. Od začátku roku už koruna vůči euru povyrostla o dvacet haléřů.

 

Motory růstu koruny

Růstu koruny napomáhá především očekávané zvýšení sazeb na nejbližším zasedání České národní banky, naplánovaném na 1. února 2018. Půjde již o třetí navýšení od ukončení intervencí.

Někteří členové bankovní rady navíc předpokládají rychlejší růst sazeb v letošním roce, než tomu bylo v minulých obdobích. S tím se pojí i mírně vyšší riziko inflace.

Koruna navíc posiluje ruku v ruce se sílícím eurem. Tenčí se tak rozdíl mezi eurem a americkým dolarem, a potažmo tedy také mezi dolarem a korunou.

 

Bezprostřední dopady na spotřebitele

Co tyto posuny v poměrech měn znamenají pro běžný spotřebitelský život?

Přímým důsledkem je úspora finančních prostředků při nákupu z online obchodů v dolarech. Při neměnných cenách se ušetřená částka dostává na pětinu původní částky. Pozitivně se to projeví například při nákupu elektroniky.

Změnu pocítí i lidé, kteří cestují do zahraničí. Příznivější poměr koruny k západním měnám se odrazí například na dostupnosti kvalitnějších služeb a zboží při zahraničním pobytu.

Na samotných cenách zájezdů se trend sílící koruny naopak spíše neprojeví. Počítají s ním totiž i cestovní kanceláře a do koncové ceny jejich služeb se spíše promítají jiné faktory, jako je například aktuální oblíbenost či rizikovost dané oblasti.

Co se týká importovaného zboží na pulty českých obchodníků a distributorů, jsou změny spíše liknavější a mají dlouhodobější charakter. Například právě ceny elektroniky jsou navíc chráněny před výkyvy kurzu cenami fixně sjednanými na delší období.

Ceny pohonných hmot se i díky posilování koruny drží na příznivé hranici, přestože je poměr kurzu spíše marginální povahy.

 

Objemový růst nákupů v zahraničních internetových obchodech

Nakupování v zahraničních e-shopech vykazuje jasně vzestupnou tendenci a zažívá prokazatelný boom.

Ceny některého zboží jsou na mnohých zahraničních retailových portálech ve srovnání s místními cenami velmi výhodné. Často dokonce tak výhodné, že se vyplatí i při případném přesažení magického cenového prahu 22 EUR, při němž je třeba doplácet na zboží clo nebo DPH, případně obojí.

Mnoho zákazníků tak objednává zboží například z čínských online obchodů, které nezřídka dokonce nabízí i dopravu zdarma. Nevýhodou však mohou být například problémy s případnou reklamací zboží.

Při ceně od 22 do 150 EUR se platí DPH 21 procent z ceny zboží. Pokud částka přesáhne 150 dolarů, platí se kromě DPH také clo.

 

Aleš Svoboda
Autor: Aleš Svoboda

Správná rozhodnutí jsou ta dobře informovaná

 

Dobrý den, vážení návštěvníci těchto stránek.

Vítám Vás na stránkách pro lidi, kteří chtějí své finanční záležitosti držet pevně v rukou a orientovat se ve složitém světě financí, pojišťovnictví a investic.

Moje poslání:

Poradenstvím ve financích se zabývám už od roku 2005 a za ta léta jsem dospěl k tomu, že úkolem finančního poradce nesmí být jen prodávat produkty, ale také pomáhat lidem přijímat ta správná rozhodnutí o jejich financích, pomáhat jim bohatnout, aby jejich životy byly za všech okolností jednoduší a dosáhli i na to, o čem si zatím jen sní. Řada lidí i díky mě  už na této cestě je. Jsem specialistou na to, jak nezůstat ve stáří chudý a taky na to, jak neplatit zbytečně moc za to, co už platit musíme.Já a Fincentrum

Již před několika lety jsem svou poradenskou práci spojil se zázemím silné a kvalitní poradenské společnosti Fincentrum.

Oceňuji vysoce kvalitní analytický tým, díky němuž mám dobrý přehled o nabídce trhu ve všech jeho oblastech.

Oceňuji širokou škálu produktových partnerů, se kterými Fincentrum spolupracuje, a ve kterém nechybí snad žádná významnější finanční instituce, díky které mám při tvorbě individuálních řešení opravdu z čeho vybírat.

Oceňuji způsob vedení a komunikace společnosti, který mi přináší klid na práci.

Oceňuji kvalitní značku a prestiž, kterou si získává i díky soutěžím jako je Banka roku.

Oceňuji sílu a bezpečnost zázemí, které tato společnost svým spolupracovníkům poskytuje, protože mi dává jistotu dlouhodobé stability.

Při práci s klientem jsem to já, kdo nese svou kůži na trh, a se zázemím této společnosti se mohu soustředit na kvalitu služeb pro klienta.

 

Pokud jste dočetli až sem, děkuji Vám za vytrvalost. Pokud Vás cokoliv dalšího zajímá, využijte kontaktů na tomto webu, nebo se zaregistrujte k odběru novinek. Rád se s Vámi sejdu osobně u kávy.

Nevynechejte ani Švejkovy videotipy :-)

Stáhněte si zdarma

Jak nenaletět finančním upírům aneb Kde se ztrácejí Vaše peníze...

zpracováním osobních údajů

Stáhněte si zdarma

Jak nenaletět finančním upírům aneb Kde se ztrácejí Vaše peníze...

zpracováním osobních údajů