S novým školním rokem začíná kolotoč výdajů
30. 08. 2017

S novým školním rokem začíná kolotoč výdajů

Začátek září. Končí prázdniny. Novopečení prvňáčci se nemohou dočkat. Rodiče se na jednu stranu těší, že nebudou každý všední den muset řešit hlídání dětí, na druhou zápasí s oprávněnou obavou, kolik je taková úleva na sklonku léta bude stát.

Pohled na rodinný rozpočet a stav bankovního konta po dovolenkovém létě nepatří k oblíbeným kratochvílím. Ale čas, kdy je potřeba čelit skutečnosti a vše srovnat, než začne více než třičtvrtěroční všední režim, dříve či později nastane.

K pravidelným výdajům přibudou jednorázové a nezřídka také nové náklady. Je třeba začít myslet na finanční stránku.


Rodiče prvňáčků čekají nové výdaje


Největší finanční změna čeká rodiny, jejichž dítě či, v případě vícerčat, děti vstoupí do školní brány vůbec prvně. Jsou to náklady, které se objevily zčistajasna.

Nejdříve se podívejme na relativně jednorázové platby. Především jde o výbavu, jako je školní aktovka, přezůvky, pouzdro na psací potřeby, láhev na pití, krabičky na svačinu, ručník a podobně. Cena těchto věcí se dá stlačit pár desítek korun pod dva tisíce.

Přes tisícovku se vyhoupnou výukové potřeby, jako jsou různé sešity, obaly, desky, psací potřeby a pomůcky pro výtvarnou výchovu.

Jsou tu ale ještě pohybové aktivity. Oblečení a obuv na ven a do tělocvičny, vybavení do bazénu. Plus minus půl druhého tisíce.


Co dále platí rodiče již vybaveného školáka


Z dítěte je právoplatný školák, připravený na první pololetí. Stálo nás to něco přes čtyři tisíce. Nastal čas, seznámit se s dalšími výdaji, tentokrát spíše pravidelného rázu.

Školní jídelna. Ceny jídel jsou dotované, takže na nich rodina nakonec neprodělá. Přesto se jedná o jistou změnu v zaběhlém režimu, na kterou je dobré být připraveni.

Pokud bude dítě chodit do družiny, i tady je nutné počítat s paušálním poplatkem. Ačkoli není vysoký, jde o další zápornou cifru.

K tomu všemu se přidá třídní fond, ze kterého se budou platit různé kulturní a další akce. A časem se do rodinné rutiny přikradou také zájmové kroužky.


Co dál?


Pokud se z prvňáka stane druhák, z druháka třeťák a tak dále, náklady se budou pohybovat na více či méně podobné hranici.

Něco dítěti zůstane z předchozího ročníku, z něčeho vyroste, něco se spotřebuje, něco ztratí. Budou se postupně měnit náklady na výukové pomůcky. Na kroužky a vybavení do nich.

Přespolní žáci budou potřebovat také odvoz, ať už autem s rodiči nebo u starších potomků dojíždění hromadnou dopravou.


A co je vlastně předtím?


Ještě než se dítě stane školákem, učiní jeden důležitý mezikrok k samostatnosti. Tím je mateřská škola.

Také školka vyžaduje úpravu rozpočtu. Vstupní náklady sice nejsou až tak vysoké, ale nemusí být ani zanedbatelné. Zahrnují ložní prádlo pro děti, které přes poledne spí ve školce. Přezůvky, toaletní potřeby. A také oblečení a obuv na venkovní i vnitřní aktivity.

Novým známým s nataženou dlaní v rodinném rozpočtu se stává stravné a školkovné. U posledně jmenovaného poplatku je alespoň výhodou, že jej lze v daňovém období započítat do základu daně. Měsíční součet obou položek se ve státní školce může pohybovat kolem patnácti stovek.

Jak vyplývá z našeho dnešního článku, finanční zátěž spojená se školní a předškolní docházkou rozhodně není bezvýznamná. Je důležité se na ni náležitě připravit a vyhradit jí v rodinném rozpočtu náležité místo.

Aleš Svoboda
Autor: Aleš Svoboda

Správná rozhodnutí jsou ta dobře informovaná

 

Dobrý den, vážení návštěvníci těchto stránek.

Vítám Vás na stránkách pro lidi, kteří chtějí své finanční záležitosti držet pevně v rukou a orientovat se ve složitém světě financí, pojišťovnictví a investic.

Moje poslání:

Poradenstvím ve financích se zabývám už od roku 2005 a za ta léta jsem dospěl k tomu, že úkolem finančního poradce nesmí být jen prodávat produkty, ale také pomáhat lidem přijímat ta správná rozhodnutí o jejich financích, pomáhat jim bohatnout, aby jejich životy byly za všech okolností jednoduší a dosáhli i na to, o čem si zatím jen sní. Řada lidí i díky mě  už na této cestě je. Jsem specialistou na to, jak nezůstat ve stáří chudý a taky na to, jak neplatit zbytečně moc za to, co už platit musíme.Já a Fincentrum

Již před několika lety jsem svou poradenskou práci spojil se zázemím silné a kvalitní poradenské společnosti Fincentrum.

Oceňuji vysoce kvalitní analytický tým, díky němuž mám dobrý přehled o nabídce trhu ve všech jeho oblastech.

Oceňuji širokou škálu produktových partnerů, se kterými Fincentrum spolupracuje, a ve kterém nechybí snad žádná významnější finanční instituce, díky které mám při tvorbě individuálních řešení opravdu z čeho vybírat.

Oceňuji způsob vedení a komunikace společnosti, který mi přináší klid na práci.

Oceňuji kvalitní značku a prestiž, kterou si získává i díky soutěžím jako je Banka roku.

Oceňuji sílu a bezpečnost zázemí, které tato společnost svým spolupracovníkům poskytuje, protože mi dává jistotu dlouhodobé stability.

Při práci s klientem jsem to já, kdo nese svou kůži na trh, a se zázemím této společnosti se mohu soustředit na kvalitu služeb pro klienta.

 

Pokud jste dočetli až sem, děkuji Vám za vytrvalost. Pokud Vás cokoliv dalšího zajímá, využijte kontaktů na tomto webu, nebo se zaregistrujte k odběru novinek. Rád se s Vámi sejdu osobně u kávy.

Nevynechejte ani Švejkovy videotipy :-)

Stáhněte si zdarma

Jak nenaletět finančním upírům aneb Kde se ztrácejí Vaše peníze...

zpracováním osobních údajů

Stáhněte si zdarma

Jak nenaletět finančním upírům aneb Kde se ztrácejí Vaše peníze...

zpracováním osobních údajů